Lobbysta Jack Abramoff przyznaje się do winy w wysokości 5,6 miliona dolarów.

Przestrzeń krypto walutowa ma swój udział w oszustwach i Ponzi’ego, że również z przestępcami skutecznie uciec z funduszy w większości przypadków. Nie dzieje się tak jednak w przypadku Jacka Abramoffa, współorganizatora oszukańczego ICO AML Bitcoin Billionaire i zhańbionego waszyngtońskiego lobbysty z administracji byłego prezydenta George’a W. Busha. Ten sławny lobbysta niedawno przyznał się do zarzutów przeciwko niemu.

Abramoff, wraz z założycielem programu oszustwa Rowlandem Marcusem Andrade, dokonał symbolicznej sprzedaży za pośrednictwem firmy z Nevady, zwanej fundacją NAC. Fundacja ta rzekomo zebrała dla ICO ponad 5,6 miliona dolarów na rzecz AML Bitcoin od sierpnia 2017 roku i przez cały rok 2018, w czasie gdy ICO’s były popularną inwestycją.

W dniu 25 czerwca SEC postawiła zarzut emitentowi AML Bitcoin, w następstwie zgłoszenia karnego z San Fransico z dnia 22 czerwca. W skardze zarzucano winnemu, że „wielokrotnie wprowadzał inwestorów w błąd, finansując nieistniejące technologie“.

Zgodnie z ostatnią skargą sądową Abramoff przyznał się do zarzucanych mu zarzutów, które obejmują spiskowanie w celu oszukania inwestorów, spiskowanie w celu popełnienia oszustwa przewodowego oraz naruszenie ustawy o ujawnianiu informacji o lobbingu w związku z pierwszą ofertą monet (ICO) dla AML BitCoin w 2018 roku.

W dniu 14 lipca Abramoff przyznał się do winy telefonicznie, że oszukał inwestorów za pośrednictwem ICO. Po raz pierwszy oskarża się lobbystę z naruszeniem ustawy o ujawnianiu informacji o działalności lobbingowej (Lobbying Disclosure Act).

Andrade, z drugiej strony, walczy z zarzutami karnymi związanymi z ICO i 8 lipca złożył wniosek o niewinność.

Fałszywe zarzuty
Andrade podobno zatrudnił Abramoffa do opracowania kampanii marketingowej dla bitcoin AML, poprzez którą przyznał się do rozpowszechniania wprowadzających w błąd informacji dotyczących możliwości technicznych żetonu i jego rozwoju.

Oszustwo to było promowane na platformach mediów społecznościowych jako ulepszona wersja Bitcoinu i twierdził, że ma wbudowane w kod monety właściwości zapobiegające praniu brudnych pieniędzy, terroryzmowi i kradzieży, stwierdzając, że będzie ono zgodne z szeregiem przepisów.

W tej kwestii SEC zauważyła, że żadna z tych cech nie istniała w rzeczywistości.

Fundacja NAC rozpoczęła emisję żetonów w lipcu 2017 r. w celu rzekomego pozyskania środków na rozwój AML BitCoin, obiecując inwestorom, że żetony te będą mogły być wymieniane na AML BitCoins, gdy moneta zostanie wprowadzona na rynek w ciągu sześciu miesięcy.

Andrade ma jednak swoją własną historię. W zeszłym miesiącu poinformował on media Coindesk, że zarzuty wobec niego były fałszywe, dodając, że jest „ofiarą korupcji w rządzie“.

„Abramoff współpracował z rządem i próbował nakłonić mnie do sprzedaży mojej firmy za 100 milionów dolarów. Potem zażądali, żebym zapłacił Abramoffowi 40 milionów dolarów, żeby mógł rozprowadzić bogactwo. Skoro nie miałem technologii, która jest teraz gotowa do użytku i handlu, to dlaczego próbowali mnie zmusić do jej sprzedaży? To tylko próba zniszczenia mojej firmy przez rząd, ponieważ nie chciałem grać w piłkę.“

L’identité du fraudeur libanais Bitcoin révélée après deux ans de cybersécurité secrète
Market Watch: Altcoins in fiamme come la dominanza Bitcoin colpisce i minimi annuali